Tilbake til LNF-prosjekter / Gårder

    Bjerkerudveien, Nesodden

    Etter at en gammel driftsbygning på et gårdsbruk brant ned, bisto Tegnebua med rydding av branntomten og søknad om gjenoppføring av en ny låve i tråd med det opprinnelige uttrykket.

    Kategori

    LNF-prosjekter / Gårder

    Område

    Nesodden

    År

    2020

    Bjerkerudveien, Nesodden – perspektiv

    Før og etter

    Før

    Etter

    Vår leveranse

    En eldre driftsbygning på gårdstunet, oppført før 1850 og dermed omfattet av kulturminnelovens bestemmelser, brant ned høsten 2020. Tegnebua bisto først med søknad om rydding av branntomten, for å sikre arealet med tanke på helse, miljø og sikkerhet, og deretter med søknad om gjenoppføring av en tilsvarende driftsbygning på samme sted.

    Eiendommen ligger i et LNFR-område i kommuneplanen, og saken ble oversendt kulturminnemyndigheten for uttalelse ettersom det opprinnelige bygget var eldre enn 1850. Den nye låven ble utformet med samme volum og materialbruk som den nedbrente bygningen, i tråd med den øvrige, SEFRAK-registrerte bebyggelsen på tunet.

    Tiltaket ble søkt og gjennomført innenfor gjeldende utnyttelsesgrad for landbrukseiendommen, og la grunnlaget for at gårdens driftsbygninger kunne tas i bruk igjen.

    Har du et lignende prosjekt?

    Vi hjelper deg fra idé til godkjent byggesøknad.

    Kontakt oss